Neden Braille?

Giderek artan sosyal sorumluluk bilinci ile bir çok kamu, özel sektör kuruluşu kartvizit, menü, kitap ve dergilerini braille baskısını da gerçekleştirerek hem farkındalık oluşturmakta hem de 1/7/2005 tarihli ve 5378 Sayılı Engelliler Yasası 20.07.2013 tarihli Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği’nin gereğini yerine getirerek bilgiye erişim, eğitim ve istihdam eşitliği sağlamaktadırlar. (LUISE BRAILLE)

 

SÖZ UÇAR YAZI KALIR
Kabartma (Braille) yazı, sadece okullarda işe yarayan bir araç değildir. Günlük yaşamın kolaylaştırılmasında, başkalarına bağımlılığın azaltılmasında da büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bir gazeteyi, bir kitabı insanın kendisinin okuması, o insanı daha mutlu eder. Dinlemek ile okumak birbirinden çok farklıdır. Okurken her harf, her kelime üzerinde durarak değerlendirmek mümkünken, dinleme sırasında böyle bir şey mümkün değildir. Okurken bir konuyu kavramak, dinlerken kavramaktan daha kolaydır. Kasetlere ve CD’lere kaydedilmiş kitapları dinlemek, yazıyı bilmeyenler için bir zorunluluk olarak kabul edilebilir, yoksa birinci derecede tercih edilen bir öğrenme ve bilgi alma yöntemi değildir. Eğer sesli materyaller yazılı materyallerden daha etkin olmuş olsaydı, gören insanlar da yazılı kitapları, gazeteleri değil kasetleri ve CD’leri tercih ederlerdi. Kabartma (Braille) yazıyı okurken insan kendisini bir konser salonundaymış gibi hisseder. Çünkü kağıt üzerindeki ve parmaklarının altındaki harfler ve sözcükler bir orkestra gibidir.

EVRENSEL İLETİŞİM DİLİ YAZIDIR
“Braille Alfabe” altı noktanın kombinasyonundan oluşmaktadır
ve tüm dünya dilleri tarafından kullanılmaktadır…
Louise Braille 6 Yaşında kaza sonucu görme engelli olan Braille 1825 Yılında “Kabartma Yazı Sistemini” bulmuştur.
Ülkemizde M.E.B’e bağlı yatılı hizmet veren 16 Görme Engelliler İlk ve orta Öğretim Okullarında, Aile ve Sosyal Politikalar Genel Müdürlüğü’ne Bağlı Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi başta olmak üzere bir çok STK, Belediye Engelliler Biriminde Braille Okuma Yazma Eğitimi verilmektedir.